A technológia kiválasztása

Mivel egy fatüzelésű berendezést nem csak egyszerűen bekapcsolunk, hanem üzemeltetjük azt, ezért kiválasztásakor fontos szempont a leendő tulajdonos életritmusa. Szükséges meghatározni, hogy a kályha folyamatos vagy időszakos fűtést szolgál-e, hogy mennyit tartózkodunk otthon vagy, hogy hányszor szeretnénk/tudunk begyújtani a nap folyamán. Ezek alapján választjuk meg azt az építési technológiát ami az adott igényeknek leginkább megfelel és ami meghatározza a formai lehetőségeket, építési időt és költséget.

Az alábbiakban azt a két modern építési módot mutatjuk be, melyekkel kályháinkat építjük a jelenleg elérhető legmagasabb minőségben.

A kályhaépítés feltételei

Az épületek csökkenő hőszükséglete, az egyre szigorodó környezetvédelmi előírások és az épületgépészeti rendszerek folyamatos fejlődése nagyban átalakították a fűtőberendezések alkalmazását, ezért modern kályhák vagy kandallók építése csak az alábbi feltételek mellett lehetséges:

  • Mivel nagy súlyú tüzelőberendezésről van szó, így rendkívül fontos, hogy az alap amire épül biztonsággal elbírja a kályha statikus terhelését. Ezen a területen kerülendő a gépészeti csövek, vezetékek és a nem megfelelő nyomószilárdságú anyagok használata.

  • Az égéshez szükséges levegő ma már kizárólag a házon kívülről érkezhet a tűztérbe egy megfelelő átmérőjű csatornán keresztül. Ideális esetben ez a csatorna már az építkezés során kiépítésre kerül a kavicságyban, kész házak esetében utólag is kialakítható falon keresztül, vagy a padlóburkolat alatt lapos csatorna alkalmazásával.

  • Egy tüzelőberendezés legfontosabb feltétele a megfelelő kémény. Kályháink és kandallóink építéséhez legalább 180mm átmérőjű kéményre van szükség melynek építésében szintén számíthat segítségünkre.

Hőtároló gyűrűs Laufer cserépkályha belső szerkezete

Járat nélküli cserépkályha

Míg a hagyományos építésű kandallók egésze szigetelő elemekből épül, és a keletkezett hőmennyiség gyorsan távozik a szerkezetből, addig ennél az építési technológiánál a hőtároló anyagok alkalmazása egy időben elnyújtott, egyenletes hőleadást tesz lehetővé. A kályha hőtároló tömegét a tűztérben található samott elemek és csempefal együttes tömege alkotja, amely igény szerint tovább növelhető akkumulációs samott gyűrűk beépítésével.

Jellemzően kisebb alapterületű, könnyebben pozícionálható kályhatípus mely napi kétszeri begyújtással, szakaszosan is üzemeltethető. 4,5-6 kg tűzifával működtetve 6-12 órányi hőtárolást tesz lehetővé.

Hőtároló járatos  Laufer cserépkályha belső szerkezete

Füstjáratos cserépkályha

A hagyományos cserépkályhák fűtési karakterét és a modern technológiát ötvöző kályhatípus, melynek tűztere és moduláris füstjárata együttesen alkotja azt a nagyobb hőtároló tömeget mely kifejezetten hosszú, egyenletes hőleadást és kiváló hatékonyságot biztosít. A külső kerámia köpenyfal és a belső hőtároló mag közötti zárt légrés folyamatos áramlást eredményez, a kályha felülete így kiegyenlítettebb hőmérsékletű lesz.

Jellemzően nagyobb tömegű és alapterületű kályhatípus, mely komolyabb hőtároló kapacitásának köszönhetően napi egyszeri begyújtással üzemeltethető. 8-16 kg tűzifával, 12-24 órás hőtárolást tesz lehetővé.

Laufer cserépkályhákhoz használt Hoxter tűztér liftes ajtóval

Prémium alkotóelemek

Kályháink és kandallóink tervezésekor a német Hoxter tűztérbetéteket részesítjük előnyben mivel mind funkcióban, mind formai részletekben azt a prémium színvonalat képviselik amit mi magunk is termékeink megalkotásakor.

Timpex égésvezérlő automatika applikációja

Égésvezérlő automatika

A kandalló vagy kályha helytelen üzemeltetésekor gyakori az ajánlottnál több tüzelőanyag használata és ilyenkor túlmelegedés következhet be. Ekkor a keletkező felesleges energia jelentős része a kéményen keresztül távozik, az üzemeltetés gazdaságtalan és a fűtési rendszer élettartama, beleértve a kéményt is, jelentősen csökken.
Égésvezérlő elektronika használata esetén az égés mindig optimális az üzemeltetés pedig biztonságos és beavatkozásmentes.